Mnogi čekaju cijelu godinu da odu desetak dana na more i ne znajući da morska voda ima svoja ljekovita svojstva.
Dokazano je da morska voda obiluje mineralima i oligoelementima kojih naše more sadrži više od 80. U moru se tako nalaze tragovi natrija, magnezija, silicija, kalcija, kalija, dušika, litija, cinka, fosfora, joda, željeza. Doda li se tome vitamin D koji tijelo dobiva zahvaljujući suncu, jasno je da tijelo na moru dobiva pravu zdravstvenu njegu ako se samo prepusti boravku u morskoj vodi.
More je dobro za vaše raspoloženje i jača vaše zdravlje. Jedina stvar koju morska voda ne čini je hidratacija našeg tijela. Ali to čak nije ni nedostatak u usporedbi s njegovim golemim prednostima.
Znanstveno je potvrđeni i da more djeluje antiseptički (antibakterijski i antivirusno), stimulira lokalnu cirkulaciju, regenerira atrofičnu sluznicu, podržava normalni fiziološki status sluznice, čisti i smiruje trepetljike nosnog epitela, potiče zacjeljivanje rana, opušta mišiće… Spomenuti oligoelementi i minerali prodiru u tijelo kroz vodu i zrak te pozitivno utječu na organizam, potiču funkcije organa koji filtriraju i izlučuju štetne stvari iz organizma, kao što su jetra, bubrezi i koža.
Čestice soli koje se nalaze u zraku kada ste na moru dubinski ulaze u naš dišni sustav i dopiru do najdubljih plućnih alveola. Njihov je učinak fiziološki pa se s razlogom kaže da se na moru „čiste pluća“. Imate li problema s nosnom sluznicom, ona će se na moru također obnoviti jer će udisanje morskog aerosola djelovati sedativno, protektivno i regenerirajuće.
Morska voda može biti prirodni lijek i lijek. Stimulira naše tijelo i potiče osjećaj ugode koji surferi jako dobro poznaju.
Ako živite uz plažu ili provodite puno vremena u obalnim područjima, znate koliko smo spremni za obale poprskane morem.
Dakle, što sadrži morska voda? Morska voda u prosjeku ima 3,5 posto soli (natrijev klorid). Drugim riječima, na litru vode dobijete 35 grama soli. A zatim male dijelove magnezija, sulfata i kalcija. Slana voda ima mnoge druge iznenađujuće prednosti:
Morska voda čisti vašu kožu
Mineralne soli zajedno sa suncem regeneriraju vašu kožu.
Zbog toga su čirevi, lupus, akne i psorijaza bolesti koje se lako mogu izliječiti morskom vodom.
Morska voda jača imunološki sustav
Broj crvenih krvnih zrnaca povećava se između pet i 20 posto nakon plivanja ili kupanja u moru.
Broj bijelih krvnih stanica se još više povećava. Tako je morska voda fantastičan lijek za osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, anemijom i visokom razinom šećera u krvi.
Morska voda usporava razvoj reume
Oceanska voda u kombinaciji s tjelovježbom izvrstan je lijek za bolove u kostima i mišićima, artritis, cirkulacijske probleme i probleme nakon operacije.
Morska voda smanjuje i otklanja tjeskobu
Budući da sadrži magnezij, morska voda će vas umiriti.
Osobama koje žive stresnim životom savjetuje se odlazak na plažu zbog opuštajuće atmosfere i umirujućih ljekovitih svojstava morske vode.
Morska voda: dobra za vaš san, disanje, debelo crijevo, kosti, jetru i bubrege
Morska voda ima svojstva cikatrizacije
Budući da je bogata mineralnim solima kao što su natrij i jod, oceanska voda ima antiseptičko i zacjeljujuće djelovanje na vašu kožu.
Morska voda poboljšava disanje
Osobe koje pate od astme, jakog kašlja, sluzi i drugih respiratornih problema trebaju otići na plažu udahnuti povjetarac i okupati se u moru.
Slana voda pomaže eliminirati toksine i druge elemente koji napadaju pluća.
Morska voda čisti debelo crijevo
Uzimanje malih količina morske vode olakšava čišćenje debelog crijeva, detoksificira tijelo i obnavlja tjelesnu energiju, osobito kod djece.
Morska voda pomaže u borbi protiv problema s jetrom i bubrezima
Oceanska voda ubrzava proces regeneracije stanica, posebno kod onih oštećenih bolešću poput ciroze.
Također pomaže eliminirati višak vode nakupljen u abdomenu koji se javlja zbog bolesti.
Morska voda sprječava nesanicu i smanjuje simptome depresije
Budući da pomaže normalizirati krvni tlak i liječi nervozu, dan na plaži pomoći će vam da bolje spavate i prirodno će vam poboljšati raspoloženje.