Premda pomalo “skrivena” od javnosti, sitnolisna vrbovica (lat. Epilobium parviflorum) se danas sve više koristi za probleme mokrenja uzrokovane upalom ili povećanjem prostate, bolesti bubrega i mokraćnog sustava muškaraca.
U nastavku saznajte kako pripremiti čaj od vrbovice i za što je sve dobar.
Vrbovica – svojstva
Ljekovita svojstva vrbovice poznata su od dvanaestog stoljeća. Vrbovica se koristila u vojne medicinske svrhe u Rusiji i Njemačkoj, a Indijanci su pripremali čaj od vrbovice protiv zatvora i tvrde stolice kod male djece.
To je samonikla biljka koja raste na vlažnim mjestima uz rijeke, potoke i slično. Ima sitne svijetloružičaste cvjetiće, a plod su joj tamne male bobice.
Vrbovica raste divlje na području Sjeverne Amerike te istočnih i središnjih dijelova Europe.
Vrbovica – zdravstvene prednosti
Svoja ljekovita svojstva vrbovica zahvaljuje bogatom sadržaju aktivnih biljnih spojeva koje navode stručnjaci Europske agencije za lijekove. To su:
- tanini,
- flavonoidi,
- fenolne kiseline i njihovi derivati,
- steroidi,
- drugi konstituenti poput linoleinske, palmitinske i stearinske kiseline.
Vrbovica se pokazala uspješnom u liječenju:
- benigne hiperplazije prostate,
- prostatitisa i akutnog prostatitisa,
- inkontinencije (nemogućnost zadržavanja mokraće/nekontrolirano mokrenje),
- bolesti mjehura i bubrega te bolnih menstruacija kod žena.
Problemi povećane prostate počinju se pojavljivati uglavnom zbog hormonalnih promjena u tijelu kod muškaraca iznad 40 godina kad se razina testosterona u krvi postupno smanjuje, a povećava razina drugih hormona. Kao rezultat tih hormonskih promjena, dolazi do problema abnormalnog rasta prostate.
Istraživanje mađarskih znanstvenika iz 2009. godine, objavljeno u časopisu Phytotherapy Research, objašnjava da polifenolni spojevi iz ekstrakta vrbovice inhibiraju enzim 5 – alfa reduktazu koji inače provodi reakciju pretvorbe hormona testosterona u njegov hidrirani oblik koji pridonosi povećanju prostate.
Isto navodi i diplomirana inženjerka biologije Marija Kranjčević za portal Gospodarski list, te nadodaje kako se zbog toga isti polifenolni spojevi koriste i u lijekovima za liječenje povećane prostate.
Zbog povećanja prostate muškarci se suočavaju s niskim seksualnim nagonom. Redovito konzumiranje čaja vrbovice može učinkovito poboljšati seksualnu funkciju muškaraca.
Vrbovica se pokazala odličnom i u:
- smanjenju uroloških problema,
- problema s mokraćovodom i mokraćnim mjehurom,
- liječenju i otklanjanju infekcija mokraćnog sustava kod žena.
Domaći čaj od vrbovice se preporučuje ženama koje imaju bolne menstruacije praćene jačim krvarenjem i grčevima.
Čaj od vrbovice – priprema
Čaj od vrbovic
e primjenjuje se kao najkvalitetniji biljni pripravak za probleme mokraćnog sustava kod žena i muškaraca te poremećaje prostate kod muškaraca.
Kako biste sami pripremili čaj potrebno je ubrati listove samonikle vrbovice ili cijelu biljku u cvatu, od srpnja do listopada.
Biljka ima male cvjetiće čija boja varira od bijele, svijetlo roze do crvene, ovisno o vrsti.
Sitnocvjetnu vrbovicu (Epilobium parviflorum L.) ne valja miješati s dlakavom vrbovicom (Epilobium hirsutum L.) ili uskolisnom vrbovicom (Epilobium angustifolium) koje ne posjeduju ista ljekovita svojstva.
Tako ubrane cvjetove potom treba sušiti na toplom i prozračnom mjestu u hladu. Nakon što su se cvjetovi osušili, usitnimo ih i pohranimo u staklenku.
Priprema čaja od vrbovice:
- U 2 dl vruće vode dodajte 1 čajnu žličicu suhe vrbovice.
- Pustite da odstoji 5 minuta nakon čega procijedite čaj i zasladite po želji.
- Preporučuje se ispijanje 2 šalice čaja dnevno, ujutro natašte i navečer prije spavanja.
Ukoliko niste baš vješti u pronalaženju i raspoznavanju ove biljke, možete kupiti gotove sušene listove u svim bolje opremljenim prodavaonicama zdrave hrane ili biljnim ljekarnama.
Čaj od vrbovice – nuspojave
Čaj od vrbovice se ne preporučuje trudnicama i dojiljama te maloj djeci.
Prije konzumacije ove biljke u ljekovite svrhe posavjetujte se s vašim liječnikom ili ljekarnikom.