Propolis je smjesa smola koje pčele skupljaju na pupoljcima drveća, oplemene ih izlučevinama svojih žlijezda te im dodaju vosak. Drugo ime za propolis je pčelinje ljepilo, jer pčele njime ispunjavaju pukotine u košnici i koriste ga za dezinfekciju.

Ljepljivom smjesom poprave i premažu saće te unutarnje zidove košnice, čime sprječavaju prodor vlage i vjetra te košnicu štite od mikroba. Koriste ga i za balzamiranje većih nametnika koji uđu u košnicu, a ne mogu ih se drukčije riješiti. Propolisom spriječe njihovo truljenje i tako se štite od zaraza i bolesti. Propolis u košnici također hlapi te time stvara prirodnuzaštitu koja omogućava zdrav razvoj i život obitelji pčela jer ima ulogu prirodnog antibiotika.

Čudesna snaga propolisa

Toliko je tretmana koji pokazuju koliki je značaj propolisa za imunitet. Lista problema kod kojih pomaže je velika, ali ono što je sigurno jeste da će pčelinji propolis samo nastaviti da nas zadivljuje tokom godina i još više će se proučavati njegov značaj.

Bolji je od bilo kojeg sintetičkog antibiotika zbog čega je u upotrebi već 2.000 godina. Pčele ga skupljaju i miješaju sa sekretom čeljusnih žlijezda, enzimski ga modifikuju tako da najvažnije supstance, flavonoidi, postaju aktivne tvari.

Protiv kandide

Kandida ili kandidijaza je infekcija uzrokovana gljivicom Candida Albicans. Ovo je najčešći tip gljivične infekcije pronađene u ustima, crijevnom traktu i vagini, a može uticati na kožu. Ako imunološki sistem funkcioniše optimalno, ova vrsta infekcije rijetko je ozbiljna. Međutim, ako imunološki sistem ne funkcioniše pravilno, infekcija kandidom može migrirati na druga područja tijela, uključujući krv i membrane oko srca ili mozga. Istraživanja obavljena 2011. godine u časopisu Journal of Medicinal Food pokazala su da je propolis pčelinji proizvod sa najvišom antifungalnom aktivnošću, što je dokazano njegovim efektom na 40 različitih vrsta gljivica, uključujući i Candidu Albicans.

Za grlo i kašalj

Svoju primjenu je našao i kod upale i bolova u grlu, pa čak i kod kašlja. Savjetuje se ispiranje grla kapima, koje koristite rastvorene u vodi. Propolis sadrži bogatu mješavinu vitamina B i minerala zbog čega se pokazao kao odličan lijek protiv kašlja.

Prije nego krenete koristiti kapi za grlo, obavezno pročitajte uputstvo koje ste dobili, jer je u njemu navedeno koliko kapi treba razrijediti u koliko vode za ispiranje grla. Količina kapi i vode svakako zavisi od jačine kapi, odnosno proizvođača. Uvijek se razlikuje, zato je potrebno da pročitate način primjene.

Za afte

Afte su bijele ranice u ustima koje mogu biti vrlo neugodne i bolne, posebno ako ih dotaknete jezikom ili hranom. Iako nisu zarazne niti opasne za zdravlje, njihovo peckanje je vrlo iritantno, a zbog toga što su stalno vlažne od pljuvačke, proces izliječenja je vrlo spor.

Afte se javljaju tokom povrede četkicom za zube, bombonom, nagrizanje jakom ili začinjenom hranom, usljed stresa ili pada imuniteta. Pčelinji propolis je prirodni antibiotik i antiseptik koji djelotvorno liječi bol u grlu, ali i afte. Dovoljno je da koju kap nanesete na štapić za uši i pritisnete aftu, te držite par sekundi.

Protiv prehlade

Propolis se može koristiti kao prva linija odbrane kod bakterijskih infekcija, prije nego što se pribjegne antibiotskim lijekovima. Uzroci prehlada i gripa nisu bakterije, nego virusi, pa je u tom slučaju bolje odlučiti se za propolis za imunitet, jer on ima antivirusno dejstvo.

Često se miješaju virusne i bakterijske infekcije, a antibiotici nepotrebno koriste i kod virusnih infekcija (antibiotici ne djeluju na viruse), najbolje bi bilo izabrati za upotrebu propolis, jer on ima šire dejstvo, a potom, ako treba, pribjeći antibioticima.

Propolis još možete koristiti za:

  • Za liječenje upale grla i raznih tegoba respiratornog sustava. Posebnost propolisa je ta što bakterije u organizmu ne stvaraju otpornost na njega i što nema štetnih nuspojava. Preventivno djeluje kod upale grla, ublažava tegobe respiratornog sustava te jača imunološki sustav.
  • Uklanjanje herpesa i lišajeva na koži. Mast od propolisa uklanja lišajeve na koži te skraćuje trajanje herpesa na usnicama i na intimnom području. Neka istraživanja pokazala su da korištenjem masti od propolisa herpes prođe brže nego bi prošao konvencionalnim metodama, tj. antivirusnim kremama.
  • Ublažavanje alergijskih simptoma. Postoje naznake da propolis ublažava napadaje astme. U jednom istraživanju astmatičari koji su konzumirali propolis doživjeli su manje noćnih napadaja astme.
  • Usporavanje rasta stanica raka. U nekim istraživanja propolis je uspješno usporio rast stanica raka jetre, maternice, dojke, kože, debelog crijeva i bubrega.
  • Ubrzava zacjeljivanje rana i opeklina. Mast od propolisa može zacijeliti opekline unutar 11 dana, a nakon operativnih zahvata usne šupljine, propolis ubrzava period zacjeljivanja rana i smanjuje mogućnost infekcije.
  • Sprječavanje nastanka karijesa. Propolis se koristi za prevenciju razvoja karijesa, upale desni i oralne kandidijaze te ublažava osjetljivost zuba i loš zadah. Iz tog razloga na tržištu postoje i paste za zube s dodatkom propolisa, pa nikako neće biti na odmet da propolis dodate uobičajenoj svakodnevnoj usnoj higijeni.
  • Propolis je uz pergu, jedan od najboljih prirodnih lijekova za prevenciju i liječenje Helico bacteri Pylori.

Kako koristiti propolis?

Propolis se može koristiti u svojem prirodnom obliku ili se od njega mogu pripremiti propolisove kapi, mast ili krema.

Sirovi propolis
Od sirovog propolisa možete pripremiti zdravu mast ili kremu

 

Preporuka za sve pčelinje proizvode je uzeti ih otprilike jedan sat prije jela ili oko dva sata nakon jela, po mogućnosti sa zadržavanjem u ustima što je dulje moguće.

Propolisove kapi

Nakapajte 15-20 kapi ujutro i navečer na kockicu šećera ili žličicu meda. Po mogućnosti neka med bude kristaliziran kako bi ga mogli što dulje zadržati u ustima.

Propolisove kapi možete nakapati i u 2 dcl toplog čaja, mlijeka ili vode i napitak piti tri puta na dan.

Za djecu se može koristiti alkoholna otopina propolisa nakapana na kocku šećera koju ostavimo dan – dva na zraku da ispari alkohol i dobijemo propolis kocke s vrlo malo ili čak bez alkohola (količina kapi prilagođava se tjel. težini djeteta, namjeni- preventivno ili kurativno).

Sirovi propolis

Sirovi propolis možete uzimati 3-5 grama dnevno, između obroka. Prije nego što progutate propolis, cuclajte ga i žvačite u ustima najmanje 15 minuta.

Ako se dio propolisa zalijepi po zubima, očekujte i žućkaste zube. No ovo žutilo lako se skida medenom pastom za zube za koju ćete trebati žlicu meda, žlicu sode bikarbone i žlicu sitne morske soli.

Kod primjene spreja za usta, propolis je potrebno poprskati direktno na bolno mjesto ili ranice, a sprej za nos može se koristiti više puta dnevno jer za razliku od lijekova, ne stvara ovisnost.

Uz kapi, postoji i propolisova mast koja se koristi kod površinskih rana, posjekotina, suhe kože, za regeneraciju kože i kod hemoroida.

Izvor: Ljepota&Zdravlje