Suhe šljive su bogate vlaknima. Jedna šalica suhih šljiva ima čak 12,4 grama vlakana. Vlakna iz šljiva će pomoći svima koji pate od kroničnog zatvora. Istraživanje objavljeno 2011. u “Alimentary Pharmacology and Therapeutics” ukazuje na to da su suhe šljive učinkovitije od psyllium vlakana.

Naime, pacijenti s kroničnim zatvor su doživjeli bolji oporavak od pola šalice suhih šljiva dnevno nego od psylliuma tijekom osam tjedana istraživanja.

Sadrže vitamin K

Jedite suhe šljive da zadovoljite dnevne potrebe za vitaminom K! Porcija suhih šljiva osigurava 129 posto preporučenog dnevnog unosa ovog vitamina, što je važno za normalno zgrušavanje krvi.

Znanstvenici ističu da je nedostatak vitamina K kod starijih ljudi u korelaciji s određenim medicinskim stanjima, kao što su osteoporoza i ateroskleroza, pa uključivanje suhih šljiva u prehranu može pomoći izbjeći te probleme.

Suhe šljive sadrže kalij

Jedna porcija sušenih šljiva sadrži 36 posto dnevne doze kalija. Kalij pomaže u osiguravanju pravilnog funkcioniranja srca i prijenosu živčanih impulsa kroz tijelo. Također može pozitivno utjecati na zdravlje kostiju.

Bogate su vitaminom A

U porciji suhih šljiva nalazi se 27 posto preporučenog dnevnog unosa vitamina A. To čini suhe šljive dobrim izborom za zdravlje očiju – vitamin A poboljšava vid noću i štiti rožnicu. Vitamin A je također koristan za imunološki sustav u cjelini.

Savjeti

Iako su suhe šljive iznimno zdrave, one imaju previše kalorija, samo 6-8 komada (ovisno o veličini) sadrži čak 150 kalorija. Cijela šalica suhih šljiva ima gotovo 500 kalorija! Ograničite grickanje suhih šljiva na 100-200 kalorija.

One također sadrže puno prirodnih šećera, stoga se ne preporučuju dijabetičarima. Kombiniranje suhih šljiva s hranom niskog glikemijskog indeksa, kao što su orasi ili nemasno mlijeko, može pomoći u kontroliranju razine šećera u krvi te suzbijanju apetita.

SUHE ŠLJIVE IDEALNE ZA PROBAVU

Svatko od nas se u određenoj dobi susreo s problemom neredovite stolice. Nelagoda zbog zatvora može imati nekoliko uzroka.

Suhe šljive, koje svi znamo i volimo, su jedna od najblažih i najjednostavnijih načina za dovođenja probavnog sustava u ravnotežu. Suhe šljiva pomažu urednoj probavi tako što opskrbljuju crijeva jednostavnim šećerima koji privlače tekućinu u crijeva.

 

Idealne za omekšavanje stolice

Drugi razlog zbog kojeg su suhe šljive korisne za probavni sustav je taj što one sadrže visoku količinu topivih i netopivih vlakana – preko 3 grama po četvrtini šalice.

Kad se topiva vlakna pomiješaju s tekućinom, ona se formiraju u gel koji pomaže omekšavanju stolice. Stoga se nakon konzumacije vlakana savjetuje pijenje vode. Naime, vlakna imaju sposobnosti brzog upijanja vode.

Suhe šljive predstavljaju bogat izvor antioksidansa. Pune su vitamina A, željeza i kalija. Ova sočna voćka može zadovoljiti želju za slatkim, bez da uzrokuje divljanje šećera u krvi zbog svojih prirodnih zaslađivača – fruktoze i sorbitola. Suhe šljive predstavljaju sjajan zalogaj koji čak može pomoći u sprečavanju dosadne razdraženosti koju uzrokuje neuredna stolica.

Prijedlozi za kuhanje suhih šljiva

Šljive stavite u mali lonac pa ih zalijte vodom koja ih mora prekriti. Pustite krčkati na laganoj vatri dok se voda ne zgusne i postane poput sirupa – suhe šljive će se proširiti i omekšati. Jedite ih nekoliko svaki dan. Ne zaboravite piti sok. Najbolje ih je konzumirati sobne temperature. Pohranite ih u frižideru. Za brzo namakanje, prelijte proključalu vodu preko suhih šljiva na 10 minuta.

Jesu li suhe šljive tajno oružje mršavljenja?

Stručnjaci tvrde kako one umiruju apetit i na taj način olakšavaju gubitak suvišnih kilograma.

Šaka suhih šljiva dnevno i vaše je mršavljenje olakšano – savjetuju engleski istraživači, koji su ustanovili kako ovo suho voće može biti sjajna metoda zdrave prehrane i gubitka suvišnih kilograma.

Naime, stručnjaci Sveučilišta Liverpool pratili su težinu i apetit stotinu preteških i pretilih osoba. Svi su ispitanici dobili detaljne savjete pomoću kojih mogu smršavjeti, a polovica je dobila “zadatak” grickati suhe šljive svakog dana. Muškarci su dobili porciju od 170 grama suhih šljiva (što otprilike odgovara 15 komada), a žene 140 grama (dvanaestak komada).

Svi su ispitanici izgubili otprilike jednaku količinu težine kroz razdoblje od tri mjeseca (manje od dva kilograma i dva i pol centimetra u struku), no ispitanici koji su svakodnevno grickali suhe šljive brže su postigli rezultate pri kraju trajanja studije. Tvrde kako su se osjećali sitijima – vjerojatno zbog velike količine vlakana koje suhe šljive sadrže.

Unatoč tome što su poznate po probavnim smetnjama koje za sobom ostavljaju (zatvor), u ovoj studiji su suhe šljive bile izvrsno tolerirane i nisu bile povezane s većim probavnim tegobama. Jednako tako, stručnjaci osobama koje žele smršavjeti preporučuju najviše 30 grama suhih šljiva dnevno zato jer su one krcate šećerima, no čini se kako ni to nije smetalo ovim ispitanicima: “Učinak suhih šljiva na apetit daleko je veći od bilo kakve štete koje ostavlja količina šećera. Na sličan način je dobrobitno i drugo sušeno voće, poput grožđica”, objasnio je Jason Halford, koji je radio na istraživanju.

“Jedan od većih problema s dijetama je što ste gladni. Ovo ne mora nužno značiti da su suhe šljive novo čudotvorno rješenje za mršavljenje, ali one neće potkopati rezultate dijete”, zaključio je Halford.

Ako želite jače kosti, jedite više suhih šljiva, tvrde američki stručnjaci. Prema njima su suhe šljive “izuzetne” za zdravlje kostiju. Snižavanjem razine LDL-kolesterola, suhe šljive mogu smanjiti opasnost od bolesti koronarnih arterija i kapi.
Poticanjem probave i smanjivanjem koncentracije litoholne kiseline, suhe šljive mogu pomoći u sprječavanju raka debelog crijeva.

Naš savjet za idealni međuobrok je zdjelica jogurta, dvije jušne žlice zobenih mekinja ili pahuljica, čajna žlica cimeta, nekoliko oraha i šolja sušenih šljiva i brusnica!


IZVOR: https://krenizdravo.dnevnik.hr/https://ordinacija.vecernji.hr/