Dokazano je da majčina dušica sadrži niz ljekovitih tvari, među kojima su najvažnija eterična ulja, timol, karvakrol, gorke tvari i flavoni, što opravdava preventivnu upotrebu u vrijeme epidemija, kao antiseptika, te u terapiji oboljenja praćenih kašljem.
Majčina dušica (lat. Thymus serpyllum) već svojim blagim imenom zaslužuje vrijedno mjesto u liječenju brojnih tegoba. Suvremena je znanost dokazala prisutnost niza ljekovitih tvari koje opravdavaju upotrebu majčine dušice. Među njima su najvažnija eterična ulja, timol, karvakrol, gorke tvari i flavoni. Njihova prisutnost opravdava preventivnu upotrebu u vrijeme epidemija (kao antiseptika) te u terapiji oboljenja praćenih kašljem.
Britanska herbalna farmakopeja (British herbalpharmacopoeia) uvrstila je majčinu dušicu u ljekovite biljke i u indikacijama za upotrebu navela oboljenja u kojima se ta biljka preporučuje:
- bronhitis,
- bronhijalni katar,
- upala grla,
- posebno se ističe u liječenju velikog kašlja (hripavca).
Preporučila je i kombinaciju s podbjelom ili očanicom u spomenutim indikacijama, a zajedno s listom kupine ili ehinaceje za ispiranje grla kod akutnih upala.
Ljekoviti dio biljke
Ljekoviti sastojci nalaze se isključivo u listu i cvijetu majčine dušice. Treba napomenuti da majčinu dušicu treba brati pažljivo. Nikako se ne smije čupati, jer se time biljka uništava, nego škarama rezati samo gornju polovinu lisnatih grančica u cvijetu. Za zaštitu u vrijeme epidemija preporučuje se svakodnevna uporaba čaja od majčina dušice, jer ona zaustavlja razvoj mnogih patogenih klica, a neke i uništava. Bere se u svibnju, lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu.
Pripremite čaj od majčine dušice
Važno je upamtiti dva pravila:
- nikada ne kuhati u otvorenoj posudi,
- za pripremu uzeti dovoljnu količinu biljke
Majčina dušica sadrži ljekovite sastojke koji lako isparavaju. Kuhanjem u otvorenoj posudi oni ispare te tako pripremljen čaj nema ljekovita svojstva. Čaj pripremljen s nedovoljnom količinom biljke također nema ljekovita svojstva.
Dakle, kako biste skuhali dobar čaj, uzmite jušnu žlicu majčine dušice, prelijte s 200 ml ključale vode, poklopite i nakon pola sata procijedite, zasladite medom i pijte tri do četiri šalice čaja na dan.
Inhalacija
Majčinu dušicu možete i inhalirati, što će dovesti do još boljih rezultata u terapiji. Time ispunjavate dva glavna uvjeta za iskašljavanje: dobra hidratacija organizma i vodena para, koja sadržava ljekovite sastojke majčine dušice, uspješno razrjeđuju sekret u bronhijima.
Ljekovito djelovanje
Ulazi u sastav ljekovitih preparata za liječenje dišnih organa i probavnih organa. Koristi se za razne pripravke, kao začin, konzervans i antiseptičko sredstvo. Majčina je dušica omiljen lijek u narodnoj medicini:
- čisti dišne putove,
- smiruje kašalj,
- jača želudac,
- dobro je sredstvo za dezinfekciju.
U nas se ta biljka koristi stoljećima, prije svega kao lijek za liječenje:
- probavnih organa,
raznih crijevnih parazita, a naročito protiv dječjih glista
Majčina dušica i ljekovito djelovanje na bolesti
- pročišćuje dišne putove, smiruje kašalj, hripavac, živce. Uspavljuje, pospješuje znojenje. Jača želudac i dobro je sredstvo za dezinfekciju
- čaj od majčine dušice kojemu dodajemo med preporučuje se ženama koje imaju neredovite mjesečnice te kod smetnji u mjehuru i bubrezima
- za jačanje osoba s reumatičnim bolestima priprema se kupelj kojoj dolijemo čaj od majčine dušice
- možemo je i upotrijebiti za masažu kod reume, gihta, drhtanja udova i opće slabosti
- preporučuje se konzumirati med s dodatkom majčine dušice kod bronhijalnih oboljenja ili problema s kašljem, konzumirati sirupe s dodatkom majčine dušice za iskašljavanje
Čaj od majčine dušice
Oko 2 g majčine dušice (odnosno 1 do 1,5 čajne žlice) stavite u šalicu, prelijte vrućom vodom i pustite stajati neko vrijeme. Čaj pijte tri puta dnevno za maksimalni učinak,a možete mu dodati i žlicu meda i sok pola limuna.
Za ispiranje usne šupljine
Preko noći u 1 dl vode namočite 5 g majčine dušice, te ujutro procijedite. Tekućinu koristite za ispiranje grla ili za ispiranje kožnih nečistoća na licu.
Malo upozorenje na kraju – pripravke od ove biljke ne bi trebale uzimati osobe slabog želuca i oni koji imaju probleme s radom jetre.