Peršin djeluje kao diuretik, liječi reumatizam, giht, natekle noge, oboljenja jetre, ublažava menstrualne bolove… Cijenili su ga i gladijatori, jeli su ga prije borbi…

Bez peršinova slatkastog korijena i aromatičnih listova danas je nezamisliva domaća juha ili varivo, ali prije dvije tisuće godina stari Grci i Rimljani ovu mediteransku biljku nisu koristili u kulinarstvu. Sve do srednjeg vijeka peršin se uglavnom koristio kao ljekovita biljka ili kao sredstvo ukrašavanja u raznim svečanim prigodama, da bi tek kasnije postao jedna od glavnih začinskih biljki u kuhinji.

Stari Grci smatrali su je svetom biljkom povezanom s podzemnim svijetom pa su njome ukrašavali grobove, ali i kitili svoje ratne heroje, junake i pobjednike u natjecateljskim igrama. Rimski gladijatori jeli su ga prije borbi jer su vjerovali da će im dati posebnu snagu, spretnost, brzinu i lukavost. Peršin pripada porodici štitarki, latinski naziv mu je petroselinum crispum, a farmaceuti koriste i nazive fructus petroselini i oleum petroselini.

Izuzetno je bogat vitaminima, mineralima i ljekovitim eteričnim uljima te flavonoidima. Možda niste znali da peršin sadrži dva i pol puta više vitamina C od limuna? To se odnosi samo na njegovo lišće, dok korijen ima četiri puta manje vitamina C nego list. Lišće je bogato i vitaminom A (karoten), vitaminima B skupine, vitaminom K, dok cijeli peršin sadrži dosta minerala, poput kalija, magnezija, kalcija, fosfora i željeza.

Također, sadrži dvije korisne fitokemikalije, aromatična ulja i flavonoide. Pušači bi ga svakako trebali uvrstiti u svoj svakodnevni jelovnik jer njegova eterična ulja neutraliziraju djelovanje kemijskih tvari poput onih u dimu cigarete i štite od raka, posebice raka pluća. Flavonoidi djeluju kao antioksidansi i time štite od negativnog utjecaja slobodnih radikala u organizmu. Ima i jaka antiupalna svojstva pa peršin može smanjiti učestalost gripa, prehlada, upala grla i pojavu artritisa.

Dobar je izvor folne kiseline koja je važna u održanju zdravlja srca i krvnih žila. Dobro je poznato da peršin djeluje kao diuretik jer pospješuje mokrenje. Ta su svojstva peršina poznavali i stari Egipćani koji su divlji peršin koristili za liječenje bolesti bubrega i mokraćnih putova. Koristi se i kod liječenja reumatizma, gihta, nateklih nogu i oboljenja jetre te u prehrani dijabetičara. Radije ga koristite svježeg jer je dostupan gotovo tijekom cijele godine, ali može se koristiti sušen ili zamrznut.

Prilikom kupovine birajte peršin sa zdravim, tamnozelenim listovima. Izbjegavajte svijetlozelene i žućkaste listove jer su znak da je peršin već star i uveo. Grančice peršina koje nećete iskoristiti isti dan možete staviti u čašu s vodom i ostat će svježe nekoliko dana, ali mijenjajte redovito vodu.

Želite li osušiti veću količinu od koje ćete pripremati ljekovite čajeve, rasporedite listove na čistoj krpi, ostavite da se osuše, isjeckajte ih i čuvajte u staklenki na tamnome mjestu. Iskoristite ga za pripremu čaja protiv natečenih kapaka. Uzmite stotinu grama osušenog lišća i stavite u decilitar hladne vode. Neka odstoji cijeli dan i potom procijedite. Uzmite blazinicu, namočite je u tekućinu i stavite na kapke prije spavanja ili ujutro nakon buđenja.

Istu tekućinu možete iskoristiti i u borbi protiv bora. Natopljenu vaticu natapkajte na mjesta na kojima se bore najviše pojavljuju, oko očiju, usana, nosa, na čelo i vrat. Ne ispirite nego pustite da se tekućina osuši na koži te ponovite postupak nekoliko puta.

Sirup liječi infekcije izazvane bakterijom

Sirup od peršina primjenjuje se u borbi protiv bakterija, a može biti koristan i kod liječenja infekcije mokraćnih putova uzrokovanih bakterijom Escherichijom coli. Sameljite 10 g peršinova korijena, dodajte istu količinu limuna s korom i sve skupa sameljite. Mješavini dodajte 10 g meda i 100 ml maslinova ulja. Dobro promiješajte, prelijte u staklenku i uzimajte žlicu prije svakog obroka. Kad sve potrošite, provjerite kakvi su nalazi.

Protiv bolnih mjesečnica

Za pripremu ovog čaja uzmite tri dekagrama peršinova lista i prelijte s pola litre kipuće vode. Neka odstoji desetak minuta pa procijedite. Popijte od dvije do tri šalice tijekom dana kako biste olakšali simptome bolne menstruacije. Ovaj čaj djeluje kao diuretik (pospješuje mokrenje), pa time djeluje i na izlučivanje štetnih tvari iz organizma.

Prirodni oblog uklanja celulit

Tri šake isjeckanog peršinova lista kuhajte dvije minute u litri vode. Procijedite i kad se čaj ohladi, namočite njime pamučnu krpu i masirajte navečer dijelove tijela s celulitom. Ostavite preko noći krpu na tome mjestu. Kako biste je učvrstili, preko mokre krpe stavite plastičnu vrećicu, omotajte suhim ručnikom i stegnite elastičnim zavojem ili povežite nekom trakom.

Čaj za čišćenje bubrega i protiv kamenaca

Uzmite po stotinu grama lista, korijena i sjemena peršina. Uzmite dvije žlice mješavine i prelijte s dva decilitra vruće vode. Ostavite da lagano kuha oko pet minuta. Poklopite, ostavite da odstoji oko sat vremena i procijedite. Pripremajte svježi čaj i pijte ga prije jela dok ne potrošite mješavinu. Ovaj čaj dobar je za kamenac u bubregu, protiv žutice i za jetru.

Svakodnevni sirup za bolje raspoloženje

Peršin ne liječi samo tijelo nego i dušu. Uzmite čašu meda, dva decilitra soka od peršina i neki slatki sok poput maline ili jagode. Sok koji ćete dobiti kuhanjem peršinova lista u vodi ostavite da se ohladi, pomiješajte s medom i nekim slatkim sokom po želji kako bi sirup bio ukusniji. Uzimajte nekoliko žlica svaki dan kako biste se osjećali vedrije.

 

staroj Grčkoj postojalo je vjerovanje kako je Prozerpina, božica podzemlja, stvorila peršin. Tada se, baš kao i danas, čaj od peršina spravljao za:

  • izbacivanje viška vode iz tijela,
  • za čišćenje bubrega,
  • potrebe za detoksikacijom (npr. nakon masnih i vinom opijenih večera).

Peršin je od davnina smatran eliksirom vitalnosti te je jedan od boljih prirodnih lijekova koji pruža bogatstvo vitamina i minerala.

tradicionalnoj medicini se peršin koristi u sljedeće svrhe:

  • pomaže u otklanjanju problema vezanih uz loš zadah,
  • budući da je peršin bogat željezom, preporučuje se u liječenju anemije,
  • ublažava menstrualne bolove i grčeve, a koristan je i kod liječenja neredovitih menstruacija,
  • smanjuje razinu lošeg kolesterola,
  • koristi se za smanjenje visokog krvnog tlaka,
  • pomaže u liječenju reumatoidnog artritisa,
  • ubrzava oporavak od prehlada i virusnih infekcija, a posebno kod upale pluća,
  • djeluje kao antioksidans,
  • pomaže u oporavku od porođaja.

Šalica sjeckanog peršina sadrži 984 mikrograma vitamina K, pišu stručnjaci s medicinskog portala Medical News Today. Osim toga, količine ostalih hranjivih sastojaka su:

  • 1.78 grama proteina,
  • 0.47 grama masti,
  • 3.8 grama ugljikohidrata,
  • 0.51 gram šećera,
  • 2 grama vlakana,
  • 79.8 mikrograma vitamina C,
  • 5,054 internacionalnih jedinica (IU) vitamina A.

Zbog brojnih nutrijenata koje sadrži jača imunitet. Koristi se i u liječenju anemije uzrokovane nedostatkom željeza u obliku čajeva i sokova od peršina.

Neka ljekovita djelovanja peršina koja su znanstveno potvrđena su:

  • povećano izlučivanje urina,
  • obilnije menstruacije,
  • stimuliranje apetita,
  • poboljšanje probave.

Peršin je i prirodni osvježivač daha. Smanjuje loš zadah nakon češnjaka ako ga se žvače sirovog.

Peršin kao lijek za bubrege

S obzirom na to da je bogat antioksidansima i vitaminima, peršin prirodno pomaže čišćenju bubrega i doprinosi normalnom funkcioniranju. Stoljećima se koristio kao diuretik za probleme s bubrežnim kamencem, žučnim kamencem i infekcijama mokraćnog sustava.

Čišćenje bubrega peršinom može se odviti uz medicinski nadzor unošenjem peršina u obliku čaja ili soka. Korijen peršina koristan je i kod suzbijanja bubrežnih kamenaca.

“Ispijanje čaja od peršina nije bilo opasno po stvaranje bubrežnih kamenaca, a kompozicija mokraće nije bila primjetno promijenjena“, ističu znanstvenici i liječnici Odjela za urologiju bolnice u Riyadhu u Saudijskoj Arabiji.

Nakon provedene studije na zdravim pojedincima u trajanju od 4 tjedna, mogli su zaključiti da čaj od peršina nije uzrokovao promjene u sastavu urina koje bi mogle biti rizične po zdravlje bubrega i mokraćnog mjehura.

Ipak, prevelike količine peršina mogu izazvati probleme kod osoba koje imaju probleme s bubrezima i žučnim mjehurom.

Peršin u borbi s rakom

Flavonoidi koji se nalaze u peršinu (kao što su miricetin i apigenin) mogu pomoći u preveniranju nastanka i razvoja karcinoma. Peršin se pokazao posebno učinkovit u preveniranju raka prostate i debelog crijeva.

Antioksidativni spojevi u peršinu mogu djelovati protiv oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.

Peršin za mršavljenje

Peršin ima malo kalorija, a puno nutrijenata. Doprinosi optimalnom funkcioniranju tijela što zauzvrat pomaže mršavljenju.

Zahvaljujući enzimima i vlaknima peršin potiče metabolizam, a diuretičkim djelovanjem pomaže izbacivanju viška tekućine iz tijela i smanjivanju nadutosti.

Peršin za zdravlje kostiju

Zbog velikih količina vitamina K i kalcija koje sadrži, peršin doprinosi zdravlju kostiju. Pomaže preveniranju osteoporoze i smanjuje rizik od frakture kostiju.

Konzumiranje vitamina K pomaže i apsorpciji kalcija koji je iznimno važan za zdravlje kostiju.

Peršin i dijabetes

Peršin je jedan od najboljih izvora miricetina koji se koristi za preveniranje i liječenje dijabetesa. Peršin se tradicionalno koristi kao lijek za dijabetes u Turskoj.

Studije pokazuju da miricetin može smanjiti razinu šećera u krvi i otpornost na inzulin. Druga istraživanja pokazala su da miricetin može smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Korijen peršina kao lijek

Korijen peršina bogat je vitaminom C i željezom, a sadrži i velike količine natrija. Smanjuje nadutost i lošu probavu, može pomoći smanjenju krvnog tlaka, a pritom i jača imunitet.

Ekstrakt korijena peršina ima svojstva diuretika i krvnog pročišćavanja. Osušeni korijen i eterično ulje koriste se u indijanskom ayurvedskom liječenju.

Korijen peršina može se i jesti kuhan, sirov ili pečen. Priprema se kao i ostalo slično povrće (mrkva, repa) pa se može koristiti i kao njihova zamjena. Možete ga dodati u juhe i variva ili ispeći. Sirovi korijen ima intenzivan okus ali se može dodati u salate.

Čaj od peršina kao lijek

Čaj od peršina može se piti za pojačano mokrenje ili kao lijek za različita stanja.

Čaj od peršina se pripravlja tako da se:

U pola litre zakuhane vode doda 2 jušne žlice svježeg peršina.
Peršin se kuha u vodi 3 – 5 minuta pa se procijedi.
Pije se topao ili ohlađen.
Zadnju šalicu popijte najmanje 5 sati prije spavanja. Čaj od peršina se u pravilu pije s pauzama. Čaj možete piti tjedan dana, no nakon toga je potrebno napraviti pauzu od tjedan dana.

Često mokrenje može dovesti do pretjeranog gubitka elektrolita, vitamina i minerala koji su topivi u vodi.

Kako jesti više peršina?

Sada kada znate na koje sve načine peršin može doprinijeti vašem zdravlju, sigurno se pitate kako ga uklopiti u svakodnevnu prehranu. Osim čajeva i sokova od peršina, postoje brojna jela u koja se peršin dodaje.

Smatra se da okus svježeg peršina ide odlično uz:
krumpir,
rižu,
umak od rajčice,
jela od peradi,
jela od jaja itd.

Svježi peršin možete nasjeckati na sitno i dodati na vrh omleta, rižota ili drugog omiljenog jela prije serviranja. Možete ga dodati i u juhe, variva i salate.

Ako ne želite raditi sok možete ga dodati u jutarnji smoothie.

Peršin možete upotrijebiti i u izradi raznih namaza i umaka kao što je pesto (zajedno s bosiljkom ili umjesto njega).

Postoje i razna tradicionalna jela koja u receptu sadrže veliku količinu peršina. Neka od tradicionalnih jela su:

chimichurri (južnoamerički umak),
tabbouleh (levantska salata od bulgura i peršina) i
persillade (francuski umak ili mješavina začina).
peršin jeloFoto: Photospin
Peršin – nuspojave
Kao i svaka druga biljka peršin može imati svoje negativne učinke. Umjerenost i pažljivo pridržavanje uputa navedenih na pakiranju pomaže u izbjegavanju neželjenih posljedica.

Trudnice mogu konzumirati peršin u uobičajenim količinama koje se stavljaju za začinjavanje hrane.

Pretjerana konzumacija čaja od peršina može uzrokovati osjetljivost na sunčeve zrake te dovesti do razvoja osipa. Osim toga, kod nekih ljudi peršin može izazvati alergijske reakcije.

Ako ranije niste koristili čaj od peršina, može se pojaviti glavobolja. Glavobolja većinom prođe nakon nekog vremena konzumacije peršina. U nekim literaturama se navodi kako se od pretjerane konzumacije čaja od peršina mogu javiti i naznake oštećenja bubrega.

Osim toga, neke nuspojave korištenja čaja od peršina mogu biti i:

sniženje razine šećera u krvi,
usporavanje zgrušavanja krvi,
zadržavanje soli u tijelu i povišenje krvnog tlaka.
Zbog svih mogućih nuspojava je preporučljivo peršin kao lijek koristiti oprezno i uz savjet sa stručnom osobom.

 

IZVOR: 24 sata.hr