Glog je jedna od biljaka s najjačim smirujućim učinkom. Pomaže kod umora, manjka energije, lošeg sna, teškog disanja, vrtoglavica, lupanja srca, tjeskobe, nervoze i šuma u ušima. Vrijedan je i u menopauzi.
Može se koristiti kao pomoć kod mršavljenja, jer potiče izbacivanje viška vode iz organizma. To ga svojstvo čini korisnim i kod celulita, edema i bolesti zglobova. Glog jača vezivno tkivo na zglobovima, a zbog antiupalnog djelovanja savjetuje se kod ulcerativnog kolitisa i probavnih tegoba.
Štiti od djelovanja slobodnih radikala i sprječava bolesti krvnih žila poput arterioskleroze. Brojne studije o glogu ustanovile su da je on sigurna i dobro podnošljiva biljka. Međutim, glog se ne preporučuje trudnicama i dojiljama.
Glog, koji mnogi smatraju jednom od najljekovitijih biljaka na svijetu, dijeli se na crveni i bijeli te ga možemo pronaći u šumama, kraj planinskih potoka i rijeka te uz puteve. Njegove su bobice prepune hranjivih sastojaka, boje u rasponu od žute do crne, a okus im je oštar i pomalo sladak te na jezik trpki.
Bobice gloga se od davnina koriste kao biljni lijek za mnoge probleme, a najčešće u obliku tinkture od gloga, čaja, sirupa ili soka. No, prije nego prijeđemo na recepte, pogledajmo zbog čega je glog toliko impresivan.
Prepun je antioksidansa
Glog je bogat izvor polifenola, snažnih antioksidansa koji se nalaze u biljkama, a u našem organizmu pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. To su nestabilne molekule koje oštećuju stanice i ubrzavaju proces starenja.
Te molekule mogu ući u organizam iz loše prehrane, zagađenog zraka i toksina iz okoliša, kao i cigaretnog dima. Osim antioksidansa glog sadrži i mnogo vitamina i minerala – vitamin C, mangan, kalij, kalcij, natrij, tanin, vinsku i limunsku kiselinu, a cijeli taj koktel povoljno djeluje na organizam.
Regulira tlak
Glog snižava visok tlak te povisuje prenizak, što znači da je izvrstan regulator krvnog tlaka te uvijek djeluje tako da ga dovodi na optimalnu raznu.
Štiti srce i krvne žile
Mnoga istraživanja pokazala su da glog može spriječiti infarkt te da učinkovito obnavlja srce i krvne žile nakon njega. Također, glog se koristi i za bolove u prsima, nepravilan rad srca, a snižava i visok kolesterol te tako čuva krvne žile.
Smiruje živčani sustav
Glog, pogotovo tinktura od gloga smanjuje preosjetljivost središnjeg živčanog sustava, zbog čega umiruje i tijelo i um te pomaže kod nesanice i neuroze.
Liječi probavne probleme
Probavne smetnje i bolovi u želucu više vas neće držati budnim i uništavati vam kvalitetu života ako konzumirate glog. Naime, bobice gloga su pune vlakana koja dokazano pomažu u radu cijelog probavnog sustava, smanjujući zatvor i djeluju kao probiotici – hrane zdrave bakterije i uništavaju one loše.
Olakšava menopauzu
Simptomi menopauze, kao što su znojenje, valunge i promjene raspoloženja, mogu biti vrlo neugodni. Ono što vam može pomoći jest upravo tinktura od gloga ili pak čaj od ove biljke koji će vas opustiti i smiriti.
Tinktura od gloga
Najzdraviji pripravak koji možete napraviti jest tinktura – alkoholni ekstrakt iz ljekovite biljke. Tinktura kapi uzimaju se samostalno ili se dodaju piću ili hrani. Puno su jače i koncentriranije od primjerice čaja pa su odlična pomoć kod hitnih slučajeva. Tinkturu od gloga možete napraviti kod kuće na brz i jednostavan način.
Što vam treba:
– 20 g cvjetova i listova gloga
– 1 dcl 96 postotnog alkohola
– sterilizirana staklena boca ili staklenka
Listove i cvjetove gloga narežite na što manje komade i stavite u bocu pa ih prelijte alkoholom. Pustite neka tinktura stoji na suncu ili na toplom 4-6 tjedana. Svakih par dana protresite staklenku i pazite da je biljka stalno natopljena. Ako je potrebno, u bocu ulijte još alkohola.
Tinkturu uzimajte tri puta dnevno po 15 – 20 kapi u jedan decilitar vode.
Džem od gloga
Za ukusan džem od gloga trebat će vam:
– 500 g bobica gloga
– 500 ml vode
– 1 kg šećera
– sok od dva limuna
Bobice operite i skuhajte u 300 ml vode. Potom ih izgnječite te procijedite kroz gazu ili tanku krpu. U novoj posudi pomiješajte dobiveni sok, ostatak vode, šećer i limunov sok te kuhajte dok se džem ne zgusne. Ulijte ga u sterilizirane staklenke i pustite neka se ohladi. Džem čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
Čaj od gloga
Ako više volite piti čaj, napravite ga od cvjetova gloga. Dvije žlice osušenih cvjetova prelijte s 3 dcl kipuće vode i ostavite da stoji poklopljeno pola sata. Čaj procijedite i zasladite ga po želji. Dnevno popijte do maksimalno tri šalice čaja.
Izvor:https://hr.n1info.com/