Vjerujemo kako je malo onih koji nisu čuli za fra Juru Marčinkovića i njegovu ljukarušu. Fratar je to koji crpeći najbolje iz prirode, liječi brojne koji zatraže njegov savjet. Tako je ususret Velikoj Gospi fra Juro pisao baš o gospinoj travi (lat. Hypericum perforatum).

Gospina trava je vrlo ljekovita biljka. Stručni botanički naziv za ovu biljku je Hypericum perforatum, a u našem narodu ima mnogo naziva: bogorodična trava, gorac, gorčac, gospin cvijet, gospino zelje, ivanje zelje, janževka, kantarion, krvavac, krvavi korijen, pljuskavica, prostrijeljenik, prostrijeljeno zelje, ranjenik, strasno zelje, šentjanževka, trava od poseka, trava Svetog Ivana, zvončac, žutenica i žuti kantarion.

Svjetska biljka

Zeljasta trajnica visoka je 30-90 cm. Stabljika je uspravna i već od baze razgranata. Listovi su eliptični, po cijeloj površini s prozirnim točkicama – to su žlijezde ispunjene eteričnim uljem. Kad se zdrobe, među prstima se pojavi crvenilo. Cvate od lipnja do kolovoza, a cvjetovi su zlatnožuti, udruženi u rahle cvatove. Pradomovina joj je Europa, ali je raširena po cijelom svijetu. Iako u manjim količinama, cvate po livadama i u vrtovima Australije. Kod nas raste po suhim travnjacima, kamenjarskim pašnjacima, uz ceste, nasipe, po šumskim prosjecima itd.

Ljekovita svojstva i primjena

Ljekoviti su svi nadzemni dijelovi biljke. Beru se krajem lipnja, kad su u punom cvatu, vežu u snopiće i objese se na sjenovitom i prozračnom mjestu. Može ju se i prostrti na čistu plahtu, na propuhu i hladu da se osuši. Potom ju se dobro usitni i stavi u papirnate vrećice ili staklenke. Važno je da nema vlage. Isto tako je vrlo važno da se bere na jakom suncu, između 10 i 15 sati, nakon što tri dana nije bilo kiše.

Već su stari Grci i Rimljani cijenili i primjenjivali ljekovitost gospine trave. Pleli su vijence od nje, stavljali ih na glave svojih božanstava i tako joj iskazivali poštovanje.

U srednjem vijeku bila je poznata u čitavoj Europi kao magična biljka protiv raznih bolesti, a osobito ludila i zla. Uporabljivala se i za liječenje rana te potištenosti. U 19. stoljeću je pala u zaborav. Najnovija znanstvena ispitivanja pobudila su veliko zanimanje u pučanstvu jer se pokazala kao izvanredan lijek za liječenje raznih duševnih i kožnih bolesti.

Sadrži ljekovite sastojke: gorke tvari, tanin, eterično ulje, ugljikohidrate, smole, bjelančevine, pektinsku i miristinsku kiselinu, crvenilo hiperin, hiperizin, fitosterin i stearin. Znanstvena ispitivanja 1998. pokazala su kako ljekoviti sastojak gospine trave hiperforin ima veliku ulogu kod liječenja depresivnih stanja, a njezin ljekoviti sastojak hipericin vrlo je djelotvoran protiv raznih virusa, pogotovo virusa koji uzrokuju herpes i hepatitis B i C. Također je dokazano da njezini ljekoviti sastojci djeluju kao antioksidansi, liječe rane, sprječavaju upale. Svi ljekoviti sastojci zajedno pojačavaju djelovanje žlijezda probavnih organa, pa i žuči.

Gospina trava je posebno djelotvorna za živčani sustav pa se zato preporuča kod živčane iscrpljenosti, stanja straha, depresije i nesanice.

Vrlo je korisna za žučni mjehur i jetru, za vrijeme klimakterija. Uz jedenje soje i sojinih produkata, ljekoviti sastojci gospine trave daju organizmu vitalnost. Eterično ulje ove biljke obnavlja tkiva i stoga je djelotvorno kod rana, opeklina, zubobolje, bolova u zglobovima i leđima, čira na želudcu.

O sve većoj cijenjenosti i uporabi gospine trave najbolje govore službeni podatci da se u SAD-u od 1995. do 1997. potrošnja biljke povećala za 3 900%!

Vrlo važno je znati kako se uljem Gospine trave dobro i korisno namazati, ali tada se ne smije izlagati jakom suncu, nego samo se može kupati u moru i ostati u hladu.

Važno je napomenuti da je Gospina trava vrlo rijetka biljka i zato ju je zabranjeno brati, a nema je ni u prodaji. Međutim, ona u mnogim krajevima BiH i Hrvatske raste u velikim količinama pa ju se ipak može nabrati i osušiti, kako je gore navedeno.

Ljekoviti recepti

Ovdje donosimo i nekolicinu savjeta kako i na koji način iskoristiti veliku ljekovitost gospine trave, i zato je važno strogo se pridržavati ovih uputa i savjeta.

Čaj 1: Dvije čajne žličice suhe gospine trave stave se u šalicu vode, pusti da proključa, ostavi 15 minuta poklopljeno, procijedi te se popije toplo i na gutljaje. Dnevna doza je maksimalno dvije-tri šalice. Pije se tri tjedna, zatim pauzira tjedan dana i opet pije još tri tjedna. Čaj osobito djeluje kod depresije, slabog spavanja, problema sa želudcem i crijevima, bolesne žuči i bubrega. Za vrijeme kure pijenja čaja treba izbjegavati jako sunce i svjetlost. Preporuča se svaki dan popiti po jednu šalicu čaja.

 

Piše: fra Juro Marčinković/ Katolički Tjednik