Šipak (Šipurina) je izuzetno bogat antioksidansima,vitaminom C, vitaminom P, vitaminom B12, B2, B1, vitaminom K, vitaminom A, kao i karotenom koji potiču prirodnu obranu i otpornost organizma te štite od velikog broja bolesti.

 

Jesen je pravo vrijeme za prikupljanje plodova šipka. Šipak sazrijeva od rujna do sredina studenoga. Bobice biljke koju još naziva Šipurina ili divlja ruža, sadrže više vitamina C nego limun, naranča i paprika zajedno.

 

Vrijednost šipka postala je još značajnija kad je dokazano da se sadržaj vitamina C kuhanjem ne smanjuje, nego po nekima čak i povećava. Ipak, utvrđeno je da količina vitamina C ne ostaje dugo stalna, nego se nakon jednogodišnjeg stajanja i najbolje čuvanih plodova, smanjuje na samo jednu četvrtinu od prvotne količine.

 

 

 

Šipak cvate u lipnju i srpnju, te se tada beru cvjetovi. Plodovi se pak beru u jesen. Valja obratiti pažnju na to da se uberu plodovi dok su još nepotpuno zreli, ali isto tako valja obratiti pažnju da se ne uberu nezreli, tvrdi i zeleni plodovi, te prezreli modro crveni i mekani plodovi koji nisu ljekoviti.

 

Plod se bere po suhom i lijepom vremenu i odmah se prerađuje ili suši. Plod nakon berbe morate očistiti od ostatka cvijeta (tamnih listića) na vrhu ploda, a potom ga odmah stavite na sušenje kako se ne bi pokvario. Možete i prerezati plodove na polovice, te ih očistiti od dlačica i sjemenki i dobro oprati, kako biste odstranili bjelkaste dlačice koje okružuju sjemenke (radite s rukavicama jer dlačice mogu iritirati kožu).

 

 

 

Neki ostavljaju šipak da se danima suši na suncu, a brži postupak je zagrijavanje u pećnici na 40-50°C (ne više od toga!) kako bi plodovi zadržali intenzivnu crvenu boju. Osušeni plodovi potamne, ali ako su pregorjeli onda ih uklonite tj. plodovi moraju ipak zadržati malo svoje crvenkaste boje. Neki ostavljaju šipak da se danima suši na suncu, a brži postupak je zagrijavanje u pećnici na 40-50°C (ne više od toga!) kako bi plodovi zadržali intenzivnu crvenu boju. Treba ga povremeno promiješat i kad postane krckav onda je dosta suh, sušenje dosta dugo traje cca 6h

 

 

 

Osušeni šipak čuvajte u pamučnim ili lanenim vrećicama, na hladnom i prozračnom mjestu, i potrošite ga u roku od najviše jedne godine.

 

Čuvanje čaja vrlo je bitno kako bi on zadržao svoja ljekovita svojstva i okus. Čaj od šipka čuvajte na hladnom, suhom i tamnom mjestu gdje nema vlage i jakih mirisa, te u dobro zatvorenoj ambalaži da nema prevelikog doticaja sa zrakom. Za to se preporučaju posude od stakla, porculana ili pak limene kutije.

LJEKOVITOST ŠIPURINE – ŠIPKA

Šipak blagotvorno djeluje na probavni trakt i odličan je u liječenju mnogih oboljenja, a u prevenciji je nezamjenjiv. Redovna upotreba čajeva od njegovih crvenih bobica, osigurava organizmu optimalnu količinu vitamina C koja će spriječiti zimske prehlade i infekcije.

 

Čajevi od šipka najefikasniji su i najjeftiniji način da za vrijeme dugih zimskih mjeseci u organizam unesete dovoljno askorbinske kiseline i time ga učinite otpornijim na prehladu, gripu koji haraju u to doba godine. Čaj od šipka je jedan izuzetno ljekovit napitak.

 

Ljekovita svojstva čaja od šipka:

U narodu je uz lipov, najpoznatiji šipkov čaj, te se u gotovo svim našim krajevima smatra lijekom. pplodovi šipka su najstariji lijek i hrana koje čovjek poznaje, a njegova je vrijednost dokazana i znanstveno. Možemo reći da je šipak uistinu vrijedna biljka koja hrani i liječi dušu i tijelo, te  osvježava i jača. Osobe starije dobi, rekonvalesenti, slabokrvni, blijedi i iscrpljeni ljudi, od rada ili bolesti, čajem od šipka ubrzo vraćaju snagu i raspoloženje, a ujedno ih on štiti od raznih zaraznih bolesti. Narod je čaj od koštica šipka (suše se i usitne u prah), koristio u liječenju groznice, katara crijeva, žučnih tegoba, vodenih bolesti, hripavca, krvavog mokrenja, za otapanje i  izbacivanje bubrežnih kamenca, kod bolesti mjehura, za smirivanje bolova gihta, reume i dr. Zapadna pučka medicina rabi šipak za izbacivanje i otpadanje kamenca u mjehuru i bubrezima, kod raznog krvarenja, za nadoknađivanje vitamina C, kao preventivu u jačanju imuniteta kod prehlada, groznice, proljetnog umora, kod upale bubrega i upale bubrežne naklepnice, kod bolesti metabolizma i urinarnih bolesti, kod arterioskleroze, te u kozmetici. zbog antiupalnih svojstva pomaže kod infekcije mokraćnog sustava, čisti dišne puteve i olakšava disanje (čisti sluz iz dišnih puteva), izuzetno je dobar kod sprečavanja prehlada i raznoraznih virusnih infekcija (ovo svojstvo može zahvaliti izuzetnom bogatstvu vitamina), sprečava starenje tkiva i stanica, te pomaže kod obnove stanica, stimulira mokrenje, sadrži polifenole koji štite raka i kardiovaskularnih, poboljšava cirkulaciju, pročišćava krv, pomaže kod mučnine, blago snižava krvne žile, pomaže kod dizenterije, pomaže kod padavice, pomaže kod kamenca u bubrezima i mokraćnom mjehuru, ruža je izuzetno dobra za kožu, mišiće i kosti, pomaže kod probavnih tegoba (proljev), izuzetno dobar protiv reume, sprečava bolove zubi, pomaže kod detoksikacije organizma, djeluje umiruje, te sprečava stres, povećava imunitet cijelog organizma, jača, osvježava i povećava energiju. Za osobe sklone stvaranju kamenca, koje bez šipkovog čaja ne bi smjele biti ni jedan dan.

 

 

Čaj

Čaj od šipka jednostavno se može pripraviti tako da dvije čajne žličice osušenih plodova prelijete vrelom vodom i pustite da odstoji 10-15 minuta.

 

Za prehladu se preporučuje šipkov čaj s dodanom žličicom meda i žličicom limunova soka, te miješani čaj od šipka i kamilice (10 g sušenog šipka i 10 g sušenih cvjetova kamilice na 1 šalicu vode).

 

Protiv anemije

Pomiješajte 2 žlice šipka, 2 žlice boba crnog ribiza i 2,5 dl hladne vode. Usitnjeni suhi šipak i suhe bobe ribiza prelijte hladnom vodom, zakuhati i lagano kuhajte 10 minuta. Popijte tri ovako pripremljene šalice čaja na dan kod manjka željeza u krvi.

Mješavina za čišćenje krvi

Pomiješajte 20 g šipka, 10 g listova breze i 10 g pirike. Prilikom pripreme čaja žličicu mješavine prelijte šalicom kipuće vode, ostavite da pokriveno stoji 15 minuta i procijedite. Pijte tri šalice čaja na dan.

 

Čaj od ružinih latica

Čajnu žličicu suhih ružinih latica prelijte s 2 dl kipuće vode. Poklopite, ostavite da odstoji 20 minuta, a zatim procijedite. Ovaj čaj vrlo je ugodnog, cvjetnog okusa, a koristi se za čišćenje krvi te kao lagani laksativ. Pije se i kod žutice, prekomjerne menstruacije i glavobolje.

 

Kamenci

Čaj od zdrobljenih sjemenki kuhamo pola sata, a zatim ostavimo da pokriven odstoji još jedan sat. Ugodna je okusa jer sjemenke sadrže vanilin. U narodnoj medicini koristi se kod kamenaca, bolesti bubrega i mjehura te reume.

 

Diuretički čaj

50 g šipka, 20 g korijena zečjeg trna, 10 g listova breze, 10 g preslice, 2,5 dl kipuće vode i 1 žlicu čajne mješavine preliti kipućom vodom. Pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 minuta i procijediti. Čaj uzimati 2-3 puta na dan.

 

Protiv reume

Pomiješajte po 30 g cvjeta ruže, lipe i bazge te 10 g cvijeta borača. Dvije velike žlice mješavine prelijte litrom kipuće vode, poklopite te ostavite da tako odstoji 20 minuta. Procijedite čaj, popijte ga topao i po želji zaslađen medom. Ovaj čaj također pomaže u liječenju prehlade jer potiče znojenje.

 

Medeni liker

U 5 dl kipuće vode otopite 300 g meda, dodajte 50 g ružinih latica i poklopite. Nakon deset minuta procijedite, dodajte litru rakije i promiješajte. Kad se tekućina sasvim ohladi, ulijte u boce i začepite plutenim čepom.  Liker se čuva mjesec dana na hladnom i suhome mjestu te se tek nakon toga može poslužiti.

 

Sirup

Očistite 4-5 kg šipka, stavite ga u veliki lonac i pospite s otprilike 3 kg šećera (prema ukusu, ovisno o tome koliko želite da bude slatko ili kiselo). Povremeno sve dobro izmiješajte drvenom kuhačom. Kada šipak pusti sok, a šećer se otopi, procijedite mješavinu kroz dvostruki sloj gaze ili cjedilo. Ulijte u čiste boce i držite na hladnome mjestu.

 

Liker

Očistite 500 g šipka od ostatka cvijeta i plodove uzdužno razrežite na 4 dijela. Usplođe zajedno sa sjemenkama stavite u cjedilo i ispirite vodom dok ne uklonite dlačice. Šipak ocijedite i stavite u staklenku. Dodajte 150-200 g šećera, prelijte sa 7 dl rakije (npr. lozovače) i zatvorite staklenku. Držite staklenku 2-3 tjedna na toplom mjestu (može stajati na suncu) i povremeno je protresite. Potom liker procijedite i ostavite mjesec dana na sobnoj temperaturi.

 

Marmelada

Mnogo je različitih varijacija pripreme marmelade od šipka, a pritom je važno znati da ćete smjesu možda morati pasirati više puta kako biste se posve riješili sjemenki i dlačica iz plodova. Marmelada se mora kuhati na laganoj vatri uz stalno miješanje, kako ne bi zagorjela. Među najjednostavnijim je receptima ovaj:

 

Zrele i zdrave plodove očistite od dlačica i koštica pa mesnati dio usplođa kuhajte u što manje vode (na 1 kilogram šipka 1 šalica vode) dok ne omekša. Protisnite kroz “pasirku”, gusto cjedilo ili gazu (neki koriste najlonsku čarapu), pa na 1 kilogram smjese dodajte jednaku količinu smeđeg šećera. Kuhajte stalno miješajući do željene gustoće. Vruću smjesu ulijte u sterilizirane staklenke.